המרכז הישראלי למצוינות בחינוך

שלב הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה השנייה לבתי-הספר היסודיים התקיים בתאריך  20.3.16, י' באדר ב' תשע"ו, בקמפוס "המרכז הישראלי למצוינות בחינוך" בירושלים.
זו השנה השנייה בה מתקיימת התחרות לתלמידי בתי ספר היסודיים בכיתות ד'-ו'. התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, בשיתוף משרד החינוך, אגף מדעים, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל.

קרוב ל- 200 בתי-ספר וכ- 3000 תלמידים מכל רחבי הארץ החלו את התהליך.

התלמידים השתתפו לאורך השנה במספר שלבים, בהם למדו, פתרו חידות ומשימות, השתתפו בחידון מקוון ובנו דגם. שיאה של התחרות היה באירוע הגמר אליו הגיעו 10 בתי ספר. התלמידים פעלו במספר תחנות, בהן:

  • הפעילו סימולטור טיסה ממוחשב כדי להנחית גשושית בסביבות כבידה שונות על כוכבי הלכת מאדים ונוגה ועל האסטרואיד וסטה;
  • תכננו וביצעו ניסוי חקר למציאת הקשר בין ריכוז המלח בתמיסה מימית לבין נקודת הקיפאון שלה, כדי להסביר הימצאות של מים נוזליים על המאדים;
  • השתמשו בספקטרוסקופ כדי לזהות מרחוק יסודות שונים בתוך להבה, כפי שאסטרונומים מזהים הרכב של כוכבים מרוחקים;
  • גילו בקיאות בהבדלים בין אסטרואידים, שביטים וכוכבי לכת ננסיים בתחרות "ראש בראש" שבחנה את היכרותם עם עצמים שונים במערכת השמש;
  • והשיא – הם הציגו את הדגמים אותם בנו, התבקשו להשיב על שאלות מורכבות וכן להתייחס ולהפגין הבנה בניתוח דגמים שבנו בתי ספר אחרים.

תעודות ציון לשבח הוענקו  לבית הספר ממ"ד בית חורון ולביה"ס יד המורה מירושלים.

בית הספר אלח'וארזמי מבאקה אלגרביה, הגיע למקום השלישי וזכה לביקור במצפה הכוכבים בגבעתיים.

בית הספר ניל"י מניל"י הגיע למקום השני וזכה בשובר בסך 1,200 ₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית .

למקום הראשון הגיע בית הספר בית חינוך ירוק "דליות" מיקנעם עילית וזכה בשובר בסך 1,800 ₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית.