המרכז הישראלי למצוינות בחינוך

מידע אודות תחרות חקר החלל והאסטרונומיה שנה"ל תשע"ז

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה שנה"ל תשע"ז יתקיים בתאריך 29.1.17,ב' בשבט תשע"ז, בקמפוס "המרכז הישראלי למצוינות בחינוך" בירושלים.

זו השנה השלישית בה מתקיימת התחרות לתלמידי בתי ספר היסודיים בכיתות ד'-ו'. התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע הטכנולוגיה והחלל,בשיתוף משרד החינוך, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף המדעים במזכירות הפדגוגית  ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל.

קרוב ל- 200 בתי-ספר וכ- 3000 תלמידים מכל רחבי הארץ החלו את התהליך.

אירועי הפתיחה החגיגיים של התחרות הועברו באופן מקוון ובשידור ישיר לבתי ספר ברחבי הארץ, במהלכם נחשפו התלמידים לנושאי החידון וקיבלו הסבר לגבי התהליך שאותו הם עומדים לעבור. כמו כן, הוצגו דוגמאות לשאלות מהתחרות ואף רקע כללי אודות התחרות עצמה.

בשלב הראשון השתתפו 183 בתי ספר בחידון מקוון א-סינכרוני. בנוסף על ידע כללי בנושא מערכת השמש, התלמידים נדרשו להפגין מיומנויות של איתור מידע באינטרנט, קריאה של טקסטים מדעיים והפקת מידע מהם. רבים מבתי הספר שהשתתפו עמדו יפה במשימה המורכבת.

השלב השני של התחרות התקיים בהשתתפותם של 52 בתי ספר במתכונת של חידון מקוון סינכרוני שבמהלכו התמודדו התלמידים בשידור חי מול קבוצות אחרות. התלמידים נדרשו לענות על חידות מורכבות, לפעול יחד בקבוצה, לבצע התנסויות בכיתה ולגבש מהן תוצאות ותשובות. בנוסף לידע הרב שלמדו התלמידים לקראת החידון, הם גם בנו מכשיר מדידה מדעי – מד אור– והפעילו אותו על מנת להבין את הקשר בין עוצמת האור לבין המרחק ממקור האור,אתגר לא פשוט בכלל.

בשלב חצי הגמר השתתפו 24 בתי ספר מכל רחבי הארץ, התלמידים התבקשו לבנות דגמים של גשושיות המתארים משימת חלל בת ביצוע במערכת השמש על פי דרישות מגוונות שהוגדרו מראש. הדגמים הציגו בפנינו תהליך למידה משמעותי, חשיבה, יצירתיות, שיתוף פעולה קבוצתי ויכולת להגיע לתוצאות מרהיבות בזמן קצר. הקבוצות שזכו יביאו אִתן את הדגמים לאירוע הגמר, ותינתן להן ההזדמנות להציג אותם בפני חבר השופטים והקבוצות האחרות.

עשרה בתי ספר העפילו לשלב הגמר. שלב הגמר הוא תחרות בפני עצמה, בה עשרת בתי-הספר שצלחו את השלבים הקודמים ייקחו חלק בהפנינג של פעילויות מדעיות מגוונות. לכל קבוצה תיתנן הזדמנות ליישם את הידע שצברו התלמידים במהלך חודשי התחרות ולהרוויח נקודות כדי להגיע למקום הראשון. בתערוכת הדגמים המרשימה תציג כל קבוצה לחבר השופטים את הדגם שלה ואת תהליך העבודה עליו. בתחנות השונות יתכננו ויבצעו התלמידים ניסויים בנושא המכניקה של טיסה בחלל, יציגו את הדגמים שבנו, יענו על שאלות בנושאי מערכת השמש וחקר החלל, ישתמשו בחיישנים לבניית מודלים להסבר תופעות במערכת השמש ויפגינו בקיאות בטופוגרפיה של מאדים. בסיומו של יום הגמר תגיע התחרות לשיאה – שיפוט מסכם והכרזה על הזוכים בתחרות כולה, בהתבסס על הישגיהם המצטברים של הצוותים לאורך כל שלבי התחרות. לרשימת בתי הספר המשתתפים בגמר  לחץ / י כאן

לצפיה בהזמנה לאירוע גמר לחץ/י כאן